Tikrieji programuotojų atlyginimai


Ankstesniame įraše žiūrėjau į rekvizitai.lt skelbiamus atlyginimų vidurkius, į darbo skelbimus, šiek tiek rėmiausi asmenine patirtimi ir leidau sau paspekuliuoti.

Tyčia taikiausi į šiek tiek aukštesnius patyrusių programuotojų atlyginimus. Tačiau realybėje rėžiai yra labai platūs ir patyrusio programuotojo atlyginimas priklausomai nuo įmonės gali skirtis keletą kartų.

Kodėl rėžiai tokie platūs labai išsamiai aprašyta čia ir tai labai galioja ir Lietuvai. Plius, Lietuvoje egzistuoja dar ir ketvirta “nematoma” įmonių kategorija, kurioje atlyginimai neretai gaunasi panašūs ar dar didesni už taip vadinamą “big tech” kategoriją. Nueisiu ir iki ten.

Kiek programuotojai uždirba iš tikrųjų?

Šį kartą pažiūrėkime ką sako patys programuotojai. Gan naujas resursas šiam reikalui yra levels.fyi – pasubmitinus savo atlyginimą galima peržiūrėti kitus pagal lokaciją.

Vaizdelis (bendrai, visų pasubmitintų lygių) yra maždaug toks:

levels.fyi

Pirmuosius du įrašus panagrinėsiu vėliau, nes jie ypatingi ir priklauso tai ketvirtai “nematomai” kategorijai.

Uberis kaip matom patyrusiem specialistam (anot jų pačių) moka gan dosniai – su bonusais apie 105k-130k + ~20k akcijom.

Wargaming ~110k.

Ir toliau:

levels.fyi

Revolut pasirodo moka tik apie 70k, visa kita opcionais.

Vinted – apie 90k ir visai neįspūdingai opcionais.

Uberis turi ir menkiau – apie 80k apmokamų specialistų su netokiais dosniais akcijų paketais.

Kaip papildomą “sanity-check” pačių darbuotojų čia nurodytiem atlyginimam, galima naudoti glassdoor.com – ten filtruoti pagal įmonę ir lokaciją.

Kas uždirba daugiausiai?

Iš aukščiau paminėtų – labiausiai atitrūkę nuo visų, atrodytų, realių ribų yra viršutiniai du, mokantys ~135-140k + dar apie tiek pat opcionais.

Įmonių pavadinimai turbūt mažai ką sako, rekvizituose jų nerasime. Tai yra užsienio įmonės, kurioms programuotojai iš Lietuvos dirba nuotoliniu būdu. Tokių yra daug daugiau nei į levels.fyi kol kas papuolusios, bet šios dvi puikiai tinka iliustracijai.

Drabas nuotoliu ir galimybės uždirbti keletą kartų daugiau nei siūloma vietinėje rinkoje egzistavo dar gerokai prieš pandemiją. Pandemija šį trendą dar labiau išryškino ir panašu, kad vis daugiau vietinių programuotojų juo naudojasi, kas yra labai smagu.

Manau, kad iš dalies dėl šito trendo, atlyginimai Lietuvoje veikiančiose ir su technologijomis dirbančiose įmonėse pastaruoju metu smarkiai augo. Programuotojams supratus, kad galima gyvenant Lietuvoje dirbti vakarų Europos, UK ar US įmonėms už tų rinkų (arba greičiau, globalios rinkos) atlyginimus, vietinėms įmonėms darosi vis sunkiau konkuruoti dėl geriausių siūlant tai, kas ilgą laiką buvo laikoma “vietinės rinkos atlyginimu”.

100k != 100k

Na gerai – skaičiai gražūs, bet ką jie reiškia iš tikrųjų? Pažiūrėkime.

Anksčiau minėjau – visi skaičiai yra priešmokestiniai – tai yra tai, ką darbdavys moka už darbuotoją. Darbdavio mokama suma pasidalina į tai kas yra sumokama mokesčiais ir tai, ką gauna darbuotojas “į rankas”.

Naudokime tax.lt atlyginimo ir mokesčių skaičiuoklę:

100k atlyginimas ant popieriaus – 60k į rankas, mokesčiams – ~40%

Ir dabar įdomiausia – šis ~40% siekiantis apmokestinimas galioja tik pirmoms trims kategorijoms. Visas jas jungia tai, kad įmonės turi juridinį vienetą Lietuvoje ir darbina darbuotojus pagal darbo sutartį.

Ketvirtoji, dažnu atveju daugiausiai mokanti kategorija, juridinių vienetų Lietuvoje neturi. Lietuvoje neoperuojančios įmonės, darbuotojus Lietuvoje darbina “pagal kontraktą”. Tai reiškia, kad visą popierinį atlyginimą išmoka darbuotojui į sąskaitą ir tada darbuotojo reikalas yra susitvarkyti su mokesčiais.

Paprasčiausias, mažiausiai biurokratijos reikalaujantis, ir mokestine prasme labai patrauklus apsiforminimas tokiems darbuotojams yra individuali veikla pagal pažymą. Apie niuansus išsiplėsiu atskirai. Kol kas pažiūrėkime į tai, kiek tokie darbuotojai uždirba realiai po mokesčių.

Individualios veiklos mokesčiams naudokime šią skaičiuoklę:

100k atlyginimas ant popieriaus – 77k į rankas, mokesčiams – 22.79%

Čia jau įdomiau – darbdaviui mokant tiek pat, darbuotojas papildomai uždirba 17k per metus, arba 1400 daugiau kievieną mėnesį.

Tačiau žiūrėkim toliau – 100k yra ta psichologinė šešių figūrų riba, bet atlyginimai realiai būna dar didesni. Imkim tą atvejį su 140k. Kadangi darbdavys ne Lietuvoje, be abejo dirbama jam bus per individualią veiklą:

Mokestinė našta sumažėjo iki 19.5%!

O kiek turėtų mokėti Lietuvoje registruotas darbdavys, kad galėtų pasiūlyti darbuotojui 112k po mokesčių?

112k į rankas pagal darbo sutartį – 188k ant popieriaus

185k, arba dar tiksliau – 188k (nes svarbu tai, ką moka darbdavys, kiek jam kainuoja darbuotojas, o ne tai į kokį “kibirėlį” nubyra atlyginimo dalis). Tiek turėtų mokėti Lietuvoje esantis darbdavys, kad dėl darbuotojo galėtų konkuruoti su užsienio darbdaviu, mokančiu 140k.

Taip pat galima pažiūrėti ir iš kitos pusės. Didžiausi Uberio atlyginimai – 130k pagal sutartį, į rankas – 78k. Užsienio darbdaviui užtektų mokėti 101k, kad darbuotojas uždirbtų 78k.

Apie individualios veiklos niuansus, apskaitą, mitus ir baimes rašysiu atskirai. Bet trumpai – viskas paprasta ir nėra ko bijoti. Programuotojams šiais laikais ten vien privalumai.

Pabaigai

Realūs atlyginimai skiriasi ne tik pagal programuotojo patirtį ir įmonę, bet ir pagal įmonės buvimą ar nebuvimą juridiniu asmeniu Lietuvoje ir iš to sekančius skirtingus pajamų apmokestinimo būdus.

Privalumą vienareikšmiškai turi darbuotojai, dirbantys užsienio darbdaviams – net ir turėdami mažiau patirties ir uždirbdami mažiau pinigų. Po mokesčių jiems gali likti daugiau pinigų nei uždirbandiems lokaliai daugiau.

Taip pat užsienio darbdaviai neretai moka ir gerokai didesnius atlyginimus nei vietoje esantys.

Lietuvos darbdaviai “vidutiniokai” programuotojams moka apie 60k per metus ant popieriaus, arba 36k per metus į rankas, arba 3k per mėnesį į rankas.

Lietuvos “kieti”/”geidžiami” darbdaviai programuotojams gali mokėti iki 130k per metus (daugiau kaip dvigubai daugiau), arba 78k per metus į rankas, arba ~6.5k į rankas per mėnesį (čia su visais bonusais).

Užsienio darbdaviai programuotojams gali mokėti plačiai:

  • nuo 60k per metus ant popieriaus, arba 46k per metus į rankas, arba ~3.8k per mėnesį į rankas.
  • apie 100k per metus ant popieriaus, arba 77k per metus į rankas, arba ~6.4k per mėnesį į rankas.
  • apie 140k per metus ant popieriaus, arba 112k per metus į rankas, arba ~9.3k per mėnesį į rankas.
  • Ir daugiau. Šiuo metu, augant kainoms, neretai pasitaiko darbo skelbimų ir su 200k perkopiančiais atlyginimais.
, ,

2 responses to “Tikrieji programuotojų atlyginimai”

  1. US remote daznai reiskia, kad galima dirbti remote is JAV (atitinkamai reikalingas green card arba darbo viza). Gal turi kokiu tipsu kaip tarp skelbimu rasti tokiu kurie samdytu remote is kitos salies kaip kontraktoriu? Ar tiesiog rasyti – bandyti laime?

    • Remote (bet tik iš X ar Y) yra fake remote 🙂

      Nieko stebuklingo nepasiūlysiu – filtruoti skelbimus job boarduose, jei yra kažkokia įdomi įmonė, žiūrėti kokia jų politika ir aplikuoti tiesiai, jei politika atitinka.
      Bėgti kuo toliau nuo “salary depends on candidate’s location” skelbimų.

      https://prog.lt/resursai/ yra keletas mano mėgstamų resursų remote darbų paieškai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *